FORUM MŁODYCH 2021


W ten weekend w naszej archidiecezji przeżyliśmy XIX Forum Młodych. Wydarzenie to jest odpowiedzią na wezwanie św. Jana Pawła II by w Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym odbywało się spotkanie młodych.  Tegorocznemu Forum towarzyszyło hasło „Wstań, ustanawiam Cię świadkiem tego co zobaczyłeś”. Organizacją zajęło się Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, dlatego uczestnicy pochodzili z różnych wspólnot i stowarzyszeń. Dzięki temu mogliśmy otworzyć się na siebie nawzajem i lepiej poznać.

W piątek wieczorem uczestniczyliśmy we wspólnej Eucharystii oraz drodze krzyżowej poprowadzonej przez KSM. W VIII Liceum Ogólnokształcącym, w którym zorganizowany był nocleg, odbył się wieczorek integracyjno-zapoznawczy. 

Sobota była dla nas bardzo intensywna i owocna. Przed południem odbył się tzw. panel dyskusyjny. To właśnie dlatego nasze spotkanie nazywamy „forum”. Cieszymy się, że był wtedy obecny wśród nas bp Robert Chrząszcz. Sformułowane wcześniej, na spotkaniach w mniejszych grupach, ważne dla nas wnioski dotyczące Kościoła zaprezentowaliśmy księdzu biskupowi i obecnym wśród nas duszpasterzom. Padło wiele ciekawych przemyśleń m.in. na temat tego jak my młodzi widzimy Kościół, co możemy zrobić by w naszej wspólnocie było lepiej, jakie problemy najbardziej nas w niej dotykają i dlaczego oraz jakie widzielibyśmy ich rozwiązania.  Po południu braliśmy udział w przygotowanej przez organizatorów grze miejskiej. Dzień zwieńczyły msza w Kolegiacie św. Anny pod przewodnictwem bp Chrząszcza oraz uwielbienie na którym mogliśmy jeszcze lepiej wsłuchać się w to co mówi do nas Pan.

W niedzielę nastąpiło przejście z symbolami ŚDM z Kolegiaty do Katedry Wawelskiej, gdzie uczestniczyliśmy w eucharystii pod przewodnictwem abp Marka Jędraszewskiego. Następnie, w budynku seminarium braliśmy udział w Targach Wspólnot. Na każdym z przygotowanych stoisk mogliśmy spotkać przedstawicieli różnych stowarzyszeń, pozyskać informacje o danej wspólnocie oraz zapoznać się z jej ofertą. Ostatnim wspólnym punktem Forum było spotkanie dotyczące możliwości wyjazdu na ŚDM do Lizbony w 2023r. Ks. Marcin Filar przedstawił informacje o tym, jak będą one wyglądać, jak możemy w nich uczestniczyć, a przede wszystkim jak możemy pomóc w organizacji wyjazdu. W wielu z nas zrodziło się pragnienie udziału w ŚDM. Zostaliśmy również zachęceni do modlitwy za ŚDM w ramach akcji PortM10. Warto do niej dołączyć, szczegóły znajdują się na stronie portm10.pl .

Podczas tego weekendu wielokrotnie wybrzmiało, jak ważna w Kościele jest rola świeckich. Potrzebne jest nasze zaangażowanie, dawanie świadectwa i czynne budowanie wspólnoty.  Niech przesłaniem będzie refren piosenki tegorocznego XIX Forum Młodych;
„Wstań! Ustanawiam Cię świadkiem Miłości mej,
Tego co zobaczyłeś i co objawić chcę.
Wiara jest Twoją siłą, podnosi Cię, 
Gdy pójdziemy już razem cuda dzieją się!”

tekst: an. Olga Chrzanowska
foto: DMAK