PROGRAM FORMACYJNY 2021/2022

PROGRAM FORMACYJNY DLA GRUP PARAFIALNYCH NA ROK FORMACYJNY 2021/2022

 

Zachęceni pozytywnym odbiorem Programu Parafialnego pod tytułem „Przyjaźń w Chrystusie” z ubiegłego roku formacyjnego, postanowiliśmy kontynuować ideę wspólnego dla Grup w archidiecezji, comiesięcznego tematu, który będzie omawiany przez Wasze grupy parafialne podczas spotkań formacyjnych. 

Nadal przyświeca nam ten sam cel – tworzenie Wspólnoty, wymiana doświadczeń i myśli, które zrodziły się podczas takich spotkań, a przez to – budowanie więzi, która nam – młodym katolikom, działającym w Grupach Apostolskich jest tak potrzebna, aby wzrastać w wierze i być autentycznymi apostołami w świecie.

Tak jak poprzednio, temat miesiąca można realizować w sposób niezwykle różnorodny. My ze swojej strony dajemy jedynie pomysł, jeden z wielu. To Wy sami najlepiej znacie Wasze Grupy, uczestników, to co się sprawdza a co nie. Konspekt to tylko konspekt. Ogromnie zachęcamy Was – Animatorów prowadzących spotkania, do sumiennego poznania historii omawianych postaci i przemodlenia studiowanych fragmentów Pisma Świętego. Z doświadczenia wiemy, że trudno jest formować innych bez własnego przygotowania serca i głowy.

Tegoroczny Program Parafialny będzie skupiał się na… Kobietach. I to nie byle jakich, bo na Kobietach z Pisma Świętego. Temat programu świetnie oddaje to, kim były te postacie – „Gotowe na wszystko. Kobiety w Piśmie Świętym.” Każda z nich inna, każda wyjątkowa, od każdej możemy się wiele nauczyć. 

Ze świata płyną do każdego z nas różne wyobrażenia na temat tego, jak kobiety były i są albo nie były i nie są traktowane w Kościele na przestrzeni wieków. Czy się o nich mówi, a jeśli tak, to w jaki sposób? Dlatego chcemy przedstawić Wam te niezwykłe kobiety i wspólnie zastanowić się nad ich historią, spojrzeniem na Boga i innych ludzi. Nie zostały wybrane ze względu na to, że są idealne… Wręcz przeciwnie. Ich historie, ich trudności często przypominają losy współczesnych kobiet. Jedne z własnej winy znalazły się w trudnym położeniu, a inne – z powodu zewnętrznych okoliczności. Jednak życie może zmienić się na lepsze. „Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37). 

Zapraszamy Was do wspólnego poznawania, dzielenia się i formacji dzięki tym nieprzeciętnym Niewiastom. Czego mogą nauczyć nas historie ich życia? 
 
 
W razie pytań służymy pomocą:  Aleksandra Sieczkowska, Agnieszka Gawlak

 

„Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20)
 
ROK FORMACYJNY 2021/2022:
„Gotowe na wszystko. Kobiety w Piśmie Świętym”

 

Październik
Ewa. Gotowa na wszystko, by zjeść zakazany owoc

Listopad
Tamar. Gotowa na wszystko, by sprawiedliwości stało się zadość 

Grudzień
Rachab. Gotowa na wszystko, by zmienić swoje życie

Styczeń
Rut. Gotowa na wszystko, by odnaleźć swoje miejsce

Luty
Anna. Gotowa na wszystko, by porodzić syna

Marzec
Maria Magdalena. Gotowa na wszystko, by być wolną

Kwiecień
Judyta. Gotowa na wszystko, by obronić miasto

Maj
Miriam. Gotowa na wszystko, by służyć

Czerwiec
Maryja. Gotowa na wszystko, by stać się Matką Zbawiciela

 

Tegoroczna nazwa programu formacyjnego została zaczerpnięta z książki Roberta J. Stranda pod tytułem  – „Gotowe na wszystko. Kobiety Starego Testamentu” oraz „Gotowe na wszystko. Kobiety Nowego Testamentu”. W miarę możliwości postaramy się przy każdej omawianej postaci dołączyć informację, z czego korzystaliśmy tworząc konspekty.
 
Dziesiątego dnia każdego miesiąca (wyjątkiem jest październikowy temat) ma grupach facebookowych: Moderatorzy i Animatorzy zostaną udostępnione opracowania kolejnych tematów. 
 
Zapraszamy Was do dzielenia się owocami Waszych spotkań. Wnioskami ze spotkania;  zdania, które będą Wam towarzyszyć po spotkaniu; metodami aktywizacji; zdjęciami, itd. Nie zapomnijcie nas oznaczyć na Instagramie i Facebooku (Grupy Apostolskie RAM Archidiecezji Krakowskiej).

 

Powodzenia!