OKIEM MODERATORA KWIECIEŃ 2021

Nr 4     Kwiecień 2021


SŁOWEM WSTĘPU

Podsumowanie kwietnia przychodzi z kilkudniowym opóźnieniem, za co przepraszam. Obecnie jesteśmy w ferworze zapisów na Rekolekcje Wakacyjne, więc dzieje się dużo. Ale po kolei o tym co działo się w ubiegłym miesiącu.

 
WIDZIANE Z WIŚLNEJ

1.     Grafik Rekolekcji. Opublikowany został grafik rekolekcji wakacyjnych. Przygotowanych zostało 27 turnusów (na chwilę obecna jest ich 25). Ze wszystkimi bieżącymi informacjami zapraszamy na stronę: WAKACJE Z BOGIEM

2.     Domy Rekolekcyjne na Facebooku. Każdy nasz Dom Rekolekcyjny dorobił się swojej strony na FB, aby poprawić przekaż informacji o możliwościach korzystania z domów, organizowania Dni Skupienia, wyjazdów integracyjnych, spotkań itp. Przez te strony możemy przekazywać na bieżąco o tym co się dzieje w naszych domach: remonty, inwestycje, wspomnienia itp.
DOM W BUKOWINIE TATRZAŃSKIEJ
DOM ORŁÓW W SUCHYM
DOM W ZAWADCE

3.     ramowskimtargiem.pl – udało się pokonać wyzwania biurokratyczne i uruchomić nasz RAMowki sklep. Teraz naszym wyzwaniem jest realizacja złożonych już zamówień, dostosowanie asortymentu sklepiku do waszych potrzeb i oczekiwań, ogarnięcie ludzi do pomocy przy obsłudze sklepiku. Ubogaciliśmy się o kolejne narzędzie do Apostolstwa, teraz uczymy się z niego skorzystać, aby służył jak najlepiej i jak najowocniej.

4.     Rada RAM. 14 kwietnia obyła się Rada RAM. Dużą część spotkania poświęciliśmy rozwojowi naszego sklepiku oraz przygotowaniu do Rekolekcji Wakacyjnych, gdzie jest wiele pytań i wyzwań, choćby z aktualna sytuacją epidemiczną. W tej kwestii cały czas czekamy na aktualne wytyczne rządowe, które pozwolą nam się szczegółowo dostosować do obecnych wymagań sanitarnych na rekolekcjach. Omówiona została również kwestia promocji Grup Parafialnych, aby wzmocnić ich znaczenie i poczucie przynależności do naszego Ruchu.

5.     Przygotowanie do Rekolekcji. Oprócz opublikowania grafiku, w kwietniu przygotowaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty i formalności, które pozwoliły 4 maja wystartować z zapisami na rekolekcje. Najważniejszym opracowanym dokumentem jest Regulamin Rekolekcji, który jest dokumentem wiążącym Organizatora, kadrę rekolekcyjną, uczestników i ich rodziców. Opracowana została również karta uczestnika, która w tym roku będzie wysyłana indywidualnie do każdego zapisanego uczestnika. Udało się również, po wielu trudach, zorganizować Kurs Wychowawcy Kolonijnego.

6.     Szukamy darczyńców. Nasza grupa wsparcia rozpoczęła etap kontaktowania się z firmami w sprawie możliwości wsparcia naszych turnusów rekolekcyjnych. Jeżeli w tym temacie, ktoś może pomóc, to prosimy o kontakt z naszą Panią Skarbnik.

7.     Gościna w Karniowicach. W ostatni piątek kwietnia byłem na spotkaniu w Grupie Apostolskiej Karniowice-Dulowa. Po Eucharystii była okazja do rozmowy na wiele ważnych tematów – życiowych, ramowskich, wspólnotowych. Takie spotkania są dla mnie niezwykle ważne, bo otwierają oczy na wyzwania jakie stoją przed wami w waszych parafiach. 

 

DOSTRZEŻONE WYDARZENIA

1.     Modlitwa za maturzystów. 27 kwietnia reprezentacja RAMowskich maturzystów modliła się na Jasnej Górze podczas pielgrzymki maturzystów Archidiecezji Krakowskiej. Razem z nami byli reprezentanci wszystkich naszych duszpasterstw razem z wydziałem katechecznym. Naszej pielgrzymce przewodniczył bp Robert Chrząszcz.

2.     Adoracja na Salwatorze. 29 marca odbyła się kolejna Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Grup Apostolskich, którą jak zawsze poprowadziła nasza schola RAM. To zawsze okazja do wspólnego spotkania na modlitwie i wspólnych rozmowach, dlatego zapraszam Was zawsze w ostatni czwartek miesiąca na Salwator.

 

SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ

1.     Przygotowania do Wakacji. Miesiąc maj, to będzie czas wytężonej pracy przygotowań do rekolekcji wakacyjnych:

 • ogarnięcie wszystkich turnusów, aby każdy posiadał przynajmniej minimalną ilość wymaganych osób kadry,
 • kontakt z rodzicami – dopełnienie formalności związane z zapisami
 • przygotowanie ośrodków i szkół na wakacje, poszukiwania łóżek do Trzciany i Kamionnej i wiele innych spraw organizacyjnych, które są wielkim wyzwaniem.

2.     Wydarzenia:

 • 12.05. – spotkanie Rady RAM (online)
 • 26.05. – Rocznica śmierci ks. Antoniego Sołtysika – Msza św. w kościele św. Mikołaja w Krakowie o godz. 18.00
 • 27.05. – Adoracja na Salwatorze (godz. 19.30)
 • 29.05. – Zakończenie Studium Animatora (Kraków-Salwator) – godz. 9.30
 • 29.05. – Odprawa przedrekolekcyjna dla księży, moderatorów i animatorów (Kraków-Salwator) – godz. 14.00
 • 01.06. – Pielgrzymka RAM do św. Królowej Jadwigi – Katedra Wawelska – godz. 17.30
   
GOSPODARSKIM OKIEM
 • Miesiąc kwiecień to przeglądy instalacji oddymiającej w Zawadce i w Suchym. Z tego wynikła konieczność wymiany większości lamp awaryjnych (to praca na maj).
 • Udało się zorganizować dwa wyjazdy na „wiosenne porządki” do Zawadki (16-17 kwietnia) i do Suchego (23-24 kwietnia). Bardzo dziękuję wszystkim, którzy w te prace się zaangażowali. Nasze domy to nasze wspólne dobro. Im bardziej sami będziemy o domy dbać, tym bardziej będą one „nasze”.
 • Zawadka ubogaciła się o nowe palenisko z grillem oraz pojawiły się przed domem pierwsze meble z palet (siedziska i donice). Dziękujemy an. Darii za zaangażowanie w tej sprawie.
   
 • Wydatki w tym miesiącu:
  - rachunki, drobne naprawy – 1800 zł
  - druk Amicusa – 1300 zł
 • Przychody:
  - darowizna: + 50 zł
   
  Nasz sklepik jeszcze nie przynosi dochodów. Dotychczasowe zakupy pokrywają na razie koszty związane z rozruchem sklepiku.
  Wpłaty na Kurs Wychowawcy w całości przekazane są dla Organizatora Kursu.

  Zawsze i cały czas można nas wspierać, czytaj tutaj.
   
  Bardzo dziękuję za ten miesiąc, którego hasłem była WOLNOŚĆ.
  Przed nami OFIARNY maj.
   

Błogosławieństwa życzę
ks. Marcin