Dni Skupienia dla OMC Animatorów

 
05-07 marca 2021
 Dni skupienia dla OMC Animatorów


W piątkowy, śnieżny wieczór w ośrodku rekolekcyjnym w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczęły się dni skupienia dla naszych przyszłych animatorów. Jeszcze przed kolacją, która była naszym pierwszym oficjalnym spotkaniem, budynek wypełnił się wspólnymi rozmowami, podczas których w końcu mieliśmy możliwość się poznać. Mimo że było to tylko połowiczne grono naszego studium to i tak każdy był zachwycony tak długo wyczekiwanym spotkaniem. Po kolacji i zebraniu organizacyjnym wszyscy udaliśmy się na Mszę Świętą, podczas której ksiądz Marcin Rozmus wygłosił kazanie o animatorach, którzy są jak dzierżawcy winnicy. Na zakończenie dnia odbyła się adoracja, a także kompleta, która była dla większości z nas nowym doświadczeniem. 

W następny dzień tuż po jutrzni, śniadaniu i wypełnieniu swoich obowiązków udaliśmy się na pierwszą konferencję. Czym jest modlitwa? Jaką temperaturę ma ziemia, na której się modlimy? Czy Bóg jest u mnie na 1 miejscu? Przed takimi pytaniami zostaliśmy postawieni przez księdza, który przybliżył nam także znaczenie strzałek krzyża RAM-owskiego. Po konferencji znalazł się też czas na wypicie wspólnej kawy bądź herbaty, zjedzenie ciastka, ale przede wszystkim na wspólne rozmowy. Następnie przygotowanie do Mszy Świętej i w samym centrum dnia Eucharystia, podczas której dowiedzieliśmy się, dlaczego tak ważne jest życie w łasce uświęcającej. Po pysznym obiedzie nastąpiła koronka do Miłosierdzia Bożego, a po niej druga część konferencji tym razem o strzałkach rozchodzących się na boki, czyli o naszym apostolstwie. Ksiądz motywując nas do odważnego dawania świadectwa posłużył się słowami Jezusa ,,Nie lękajcie się!”. Tak pokrzepieni rozeszliśmy się do swoich grup, gdzie wspólnie zastanawialiśmy się kim jest animator i jakie powinien mieć cechy. Po pracy w grupach wszyscy spotkaliśmy się w kaplicy na nieszporach. Wieczorem, po kolacji była dalsza część prac w grupach tym razem bardziej integracyjna. Wypisywanie rzeczy, które nas dzielą i łączą, było nie tylko dobrą zabawą, ale także doskonałą okazją, by poznać się jeszcze bliżej. W tym samym jednak czasie Ks. Marcin i P. Paulina wzywali każdego z nas na indywidualne rozmowy. Mimo początkowego stresu i niepewności, co nas będzie czekać za zamkniętymi drzwiami, daliśmy radę, gdyż okazało się to zwykłą rozmową o nas, naszych zainteresowaniach i doświadczeniach. Sobotni wieczór zakończyliśmy tak jak piątkowy, w ciszy i skupieniu przed Najświętszym Sakramentem. 

W niedzielę już od jutrzni dostaliśmy dawkę pozytywnej energii, jaką powinien posiadać każdy Chrześcijanin. W dobrych humorach udaliśmy się na śniadanie, a po nim na wypełnienie obowiązków. Następnie niedzielna Eucharystia, na której wysłuchaliśmy, dlaczego mamy żyć według zasad Dekalogu. Zakończeniem naszych dni skupienia było podsumowanie prac w grupach. Każdy z nas wrócił do domu bogatszy o nową wiedzę i umocniony wiarą, a także pełen nowej determinacji, co do swojego animatorstwa.

Tekst: Weronika Bednarczyk
Foto: Emilia Działowy