Nr 1, Styczeń 2021

 

SŁOWEM WSTĘPU
Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale założenie jest takie, aby właśnie w tym miejscu na zakończenie każdego miesiąca znalazło się krótkie podsumowanie tego, co działo się w Grupach Apostolskich w ostatnim miesiącu, a oko moderatora to zobaczyło i go ucieszyło. Mam nadzieję, że będzie to kolejna okazja, abyście jako członkowie naszego Ruchu byli z wieloma sprawami na bieżąco. A jeśli o jakimś ważnym wydarzeniu nie będzie napisane, to znaczy, że info na Wiślną nie doszło.
 
WIDZIANE Z WIŚLNEJ
1.     Otwieramy sklep. Ta myśl kiełkowała długo. W tym miesiącu zaczęła nabierać kształtów. Mamy już nazwę i stronę: RAMowskimtargiem.pl Na ukończeniu są projekty pierwszych gadżetów, które znajdą się w sprzedaży. Przede wszystkim, ma to być miejsce, gdzie będzie można się zaopatrzyć w rzeczy pomocne do naszej codziennej pracy w grupach parafialnych, jak i w rozwijaniu tożsamości Apostoła RAMu. Przed nami jeszcze zdjęcia produktów i opisy, kilka formalności jak regulaminy, system płatności i wysyłki. Mam nadzieję, że w lutym sklep uda się otworzyć.
2.     Program formacyjny na Rekolekcje Apostolskie. W tym miesiącu prace stanęły. W tym temacie ogarniamy się, żeby w lutym ruszyć z pisaniem konspektów. Przygotowuje się też prezentacja, która pomoże wszystkim ogarnąć schemat formacji Apostolskiej w naszym Ruchu.
3.     Zostań Prawą Ręka RAMu. To program zaangażowania Animatorów i Moderatorów, ale i każdego, komu na sercu leży dobro Grup Apostolskich. To odpowiedź na tegoroczne hasło duszpasterskie, które towarzyszy nam od września 2020: #odpowiedzialnizaRAM Jego założenie to pięć grup tematycznych, w których będzie można się zaangażować, a tym samym wziąć odpowiedzialność za cząstkę RAMu nie tylko w czasie Rekolekcji Wakacyjnych, ale na co dzień. Jest już opracowany podział zadań w każdej kategorii. Jest opracowana ankieta, przez którą będzie można zgłosić się do naszego Wolontariatu.
4.     Wieczorna Kompleta. 20 stycznia zakończyły się, po trzech miesiącach, codzienne spotkania na ZOOMie w czasie których modliliśmy się Kompletą oraz czytaliśmy fragment Encykliki „Evangelium Vitae” św. Jana Pawła II. Bogactwo tego czasu trudno opisać. Ilość przedyskutowanych tematów, nie tylko związanych bezpośrednio z treścią encykliki, jest nie do policzenia. Za wytrwałość bardzo dziękuję, ale i tym którzy byli choć kilka razy również.
5.     Adopcja Studenta. Czyli modlitewny szturm za studentów na czas sesji zorganizowany przez nasze Duszpasterstwo Akademickie ENTER.
 
DOSTRZEŻONE WYDARZENIA
1.     Turbacz. Nie udało się tym razem przywitać Nowego Roku w górach, to chociaż udało się spontanicznie zebrać i iść w góry w pierwsze dni stycznia, przeżyć wspólną Eucharystię i rozwinąć się kulinarnie. Dziękuję animatorom, którzy wyszli z propozycją i w czasie, kiedy nasze spotkania są mocno ograniczone, znaleźli sposób, aby w bezpieczny sposób być razem.
2.     Imieniny ks. Sebastiana. Świętowaliśmy je 20 stycznia razem z solenizantem w parafii na Borku Fałęckim, razem z miejscową wspólnotą parafialną.
3.     Spotkanie Duszpasterzy Młodzieży. Razem z ks. Sebastianem, 25 stycznia, wzięliśmy udział w spotkaniu księży duszpasterzy odpowiedzialnych za młodzież w naszej archidiecezji. Z bieżących spraw nas najbardziej zainteresował temat Forum Młodych, który nie tylko zmienia termin (papież Franciszek zmienił termin ŚDM), ale i zmienia formułę i odpowiedzialnych za to wydarzenia. Od tego roku Duszpasterstwo Młodzieży będzie to wydarzenie przygotowywać, gdyż to właśnie oni odpowiedzialni są za przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, z którymi związane było bezpośrednio Forum Młodych. Tym bardziej decyzja ta jest zrozumiała.
4.     Adoracja na Salwatorze. 28 stycznia, czyli tradycyjnie w ostatni czwartek miesiąca spotkaliśmy się na godzinnej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Grup Apostolskich całej Archidiecezji, którą jak zawsze poprowadziła nasza schola RAM.
5.     KOLĘDOGRANIE. Mimo, że nie było tradycyjnego opłatka, to udało się spotkać w świątecznej atmosferze na wspólnej Eucharystii w Sanktuarium św. Jana Pawła II i kolędowaniu. Sobota, 30 stycznia, stała się dla nas radosnym dniem spotkania. Mogliśmy znowu razem stanąć przy stole Eucharystii, który jest znakiem naszej jedności. Dziękuję wszystkim za Wasza obecność na tym spotkaniu.
 
SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ
1.     Dni Skupienia. Planujemy dwa weekendowe Dni Skupienia dla Animatorów i Moderatorów (19-21.02. oraz 26-28.02.) Oczywiście wszystko zależy od obowiązujących obostrzeń sanitarnych, które mam nadzieję, po 14.02. na tyle się zmienią, że pozwolą nam zorganizować DS. Jeśli okazałoby się, że niestety przepisy na to nie pozwolą, to w te same weekendy zorganizujemy jednodniowy Dzień Skupienia. Bądźcie czujni i wypatrujcie informacji.
2.     Otwarcie sklepu internetowego. Jak już wspomniałem, w lutym chcemy wszystko uruchomić, aby już was mogło ucieszyć.
3.     Prawa Ręka RAMu. W najbliższym tygodniu przekażemy więcej szczegółów tego projektu i uruchomimy ankietę, która umożliwi wam zgłoszenie.
4.     Wydarzenia:
·      01.02. – spotkanie redakcji AMICUSa (online)
·      03.02. – spotkanie Rady RAM (online)
·      16.02. – Eucharystia ENTERu – dziękczynienie za sesję
·      23.02. – ENTER (godz. 20.00)
·      25.02. – Adoracja na Salwatorze (godz. 19.30)
 
GOSPODARSKIM OKIEM
A tej kategorii nie ma dużo dobrych wiadomości. W naszym stowarzyszeniu mamy same wydatki. Nasze domy rekolekcyjne są zamknięte i czekają na poluzowanie obostrzeń. W każdym domu włączone jest ogrzewanie (na minimum, ale jest), aby woda w rurach nie zamarzła. W tym miesiącu we wszystkich trzech domach zostały zatankowane zbiorniki na olej opałowy, którym ogrzewane są nasze domy. To wydatek: 25 000zł.
Kilka bieżących rachunków i koszty uruchomienia sklepu internetowego, przygotowania wersji testowych produktów to koszt prawie 2 000 zł.
Przychody w tym miesiącu to jedna darowizna: 50 zł, za którą bardzo dziękuję.
 
Jak można nas wesprzeć, czytaj tutaj.
 
Bardzo dziękuję za wszystko co wydarzyło się w styczniu, którego hasłem była BOGOBOJNOŚĆ.
Życzę Wam owocnego miesiąca, którego tematem będzie POKORA.

Pozdrawiam. Pamiętam o Was w modlitwie.
ks. Marcin Rozmus