XI Forum Młodych - 2013
Piątek
16.00:
 Rozpoczęło się! Uczestnicy tłumnie przybyli przed VIII Liceum Ogólnokształcące w Krakowie. 
Tłumy ustawiają się do rejestracji, a o 18.00 wszyscy razem zasiądziemy do kolacji.
18.30: 
Wszyscy uśmiechnięci, pełni energii i najedzeni zgromadziliśmy się na auli. Nasze uszy cieszył śpiew Wspólnoty Śpiewającej KAIROS- bo kto śpiewa dwa razy się modli. Na Forum jets miejsce na śpiew, zawieranie nowych znajomości, ale przede wszystkim na modlitwę. Dlatego o 19.00 wzięliśmy udział w Drodze Krzyżowej. Nie moglibyśmy zakończyć tego dnia bez Eucharysii. O 20.00 rozpocznie się najważniejszy punkt dnia - Msza Święta w Kościele św. Mikołaja.

23.30: Dzisiejszy dzień pomału dobiega końca... To był niezwykle radosny, lecz jednocześnie intensywny dzień. Inauguracja Forum dodała nam jeszcze więcej energii, lecz teraz pora na trochę snu. Jutro czeka nas wiele wrażeń, więc ..... DOBRANOC!


SOBOTA:


7.00: Właśnie rozpoczęła się Jutrznia. Po krótkiej nocy wszyscy jesteśmy zaspani, lecz szczęsliwy gdyż rozpoczął się drugi dzień Forum. Wszyscy z niecierpliwością czekają na śniadanie, a potem...... na niespodziankę. Ale tego na razie zdradzić nie możemy. 

15.00: Niespodzianką okazała się wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce. Oprócz zwiedzania trasy "Szczęść Boże" mieliśmy także okazję uczestniczyć w Mszy Świętej w Kaplicy św. Kingi. Każdy z nas otrzymał pamiątkowy woreczek z solą, a cała wycieczka odbyła się pod tajemniczą nazwą "Poczuć smak soli...". Wszyscy zmęczeni dotarliśmy z powrtoem do VIII Liceum dopiero o odz 15.00 gdzie czekał już na nas pyszny obiad. To jeszcze nie koniec atrakcji dzisiejszego dnia...!
17.00 Po sieście rozpoczęła się konferencja. Wygłosili ją Ewa i Mateusz- misjonarze, którzy podzielili się z nami swoimi przeżyciami z Kenii. Przybliżyli nam istotę i sens misji. 

18.00 Po ciekawym spotkaniu z naszymi gośćmi zasieliśmy do suto zastawinych stołów. Ostatni posiłek dnia dzisiejszego smakował WSZYSTKIM bez wyjątku.. :) 19.00 Nadszedł czas na wysiłek intelektualny-właśnie rozpoczęliśmy nasze zmagania z "Redemptoris Missio" Jana Pawła II. Po owocnej pracy w grupach czekała nas artystyczna część dnia... 

20.30 Na scenie Talitha kum. Wśród młodzieży mnóstwo emocji. Przy wspaniałych brzmienach zespołu wspólne bawiliśmy się chwaląc Pana tańcem i śpiewem. Tworząc atmosferę miłości, jedności i wiary.
Co dobre szybko się kończy-niestety.. Koncert dobiegł końca, jednak my jeszcze długo cieszyliśmy się obecnością Ducha Świętego wśród nas. Dzień zakończyliśmy odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwem ks. Grzegorza.Już jutro o 9.30 w Katedrze Wawelskiej będziemy uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej. Was również nie może zabraknąć !
Do zobaczenia, Szczęść Boże. !


NIEDZIELA:

Dzisiejszego dnia wstaliśmy wcześniej niż zazwyczaj. Od wczesnych godzin porannych można było usłyszeć krzątających się po ośrodku młodych ludzi, który przygotowywali się do uroczystej Eucharystii i wyjazdu do domów.7:15 Dzień rozpoczynamy od modlitwy. Chwalimy Pana słowami Jutrznii. Następnie pójdziemy na śniadanie. Po nabraniu sił, ze śpiewem na ustach  i palmami w dłoniach, ulicami Krakowa udamy się na Wawel, gdzie weźmiemy udział w długo oczekiwanej Eucharystii. Po Mszy- zwieńczeniu Naszego Forum,wrócimy do szkoły aby doprowadzić ją do porządku i ze łzami w oczach pożegnać i opuścić XI Forum Młodych.  

9:30 Msza Święta się rozpoczęła. Do ołtarza udała się procesja kapłanów. Na czele procesji kroczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz. Tuż za procesją podążali wierni trzymając w ręku kolorowe palmy. Ksiądz Kardynał swoimi słowami podczas homilii poruszył serca zgromadzonych w katedrze wiernych. 

12:00 Po Eucharystii przepełnieni Bożą miłością przemaszerowaliśmy na ul. Franciszkańską do auli św. Jakuba. Swoją obecnością zaszczycił nas sam Ksiądz Kardynał który każdemu z nas udzielił swojego błogosławieństwa. Po tym podniosłym wydarzeniu przyszedł czas na smutny moment. XI Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej zostało rozwiązane. Później przyszedł czas na koncert. Mogliśmy podumać przy delikatnych brzmieniach pięknej i refleksyjnej muzyki religijnej.

14:00 z Franciszkańskiej przeszliśmy z powrotem na Grzegórzecką, do naszej szkoły. Nastał smutny czas pożegnań i odjazdów. Wszyscy smucili się gdyż nie chcieli opuszczać tak wspaniałego miejsca i  wspaniałcyh ludzi. Żadne z nas nie chciało z atmosfery jedności i wiary, wracać do szarej codzienności. Podczas gdy uczestnicy rozjeżdżali się do domów, ekipa szybko i sprawnie doprowadziła szkołę do porządku aby zostawić ją taką jaką zastaliśmy. Około 17:00 w szkole nie było już nikogo.

My, młodzież, nie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszego celebrowania naszego święta. Dziękujemy wszystkim dzięki którym odbyło się XI Forum Młodych. Serdeczne Bóg Zapłać wam wszystkim razem i każdemu z osobna za to, że upiękniliście i uświęciliście ten wspaniały czas. Dziękujemy wam za to że stworzliśmy wszyscy razem JEDNOŚĆ. Jedność miłą Panu, Który był pośród nas.

Jest nam bardzo miło, że mogliśmy poprzez relacje informować świat na bieżąco o tym co się tu działo. Widzimy się już za rok, na XII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej! Do zobaczenia!


 
* Niestety z przyczyn od nas niezależnych nie udało się nam nagrać relacji "live" kończącej i podsumowującej XI Forum Młodych. PRZERASZAMY!

                                                                                                                                                                                                "The journalists"-Kamil i Floro 
   


   "IDŹCIE I NAUCZAJCIE WSZYSTKIE NARODY" 

"BYĆ SOLĄ ZIEMI"