IX Forum Młodych - 2011

Relacja z IX Forum Młodych

Wywiady - kliknij tutaj

Relacja z Niedzieli Palmowej i ze spotkania z ks.kard. Stnisławem Dziwiszem:
                        
http://zakonfranciszkanow.pl

http://www.youtube.com/watch?v=2Mmc7bg-6rc


NIEDZIELA

Ostatni dzień naszego Forum rozpoczęliśmy śniadaniem o godz. 7.15. Mimo krótkiego snu na twarzy każdego uczestnika gościł uśmiech. Po śniadaniu i spakowaniu się wyruszyliśmy na Jutrznię do Kościoła Św. Krzyża. Stamtąd śpiewając udaliśmy się na uroczystą Eucharystię, pod przewodnictwem ks. kard. Stanisława Dziwisza, która miała miejsce w Katrzedrze Wawelskiej o godz. 10.00.

10.00 Msza Święta
Przed Mszą Świętą na dziedzińcu miało miejsce poświęcenie palm.
Chwilę później uroczystą procesją wszyscy wierni udali się do katedry. Podczas homilii ks. kardynał nawiązał do Męki Pańskiej. Uświadomił nam że „Bóg tak umiłował świat, że dał swego jednorodzonego Syna, aby każdy kto w niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne".

Po Eucharystii odbyło się spotkanie w Auli Bł. Jakuba. Nie zabrakło konkursu palm wielkanocnych. Przybył do nas także ks. Kardynał, który powiedział kilka słów na temat jedności młodzieży. Podzielił się odczuciami jakie towarzyszyły mu podczas chwil spędzonych z nami. Zauważył on, że naprawdę jesteśmy jednością


22:30, 16 IV Niespodzianka- koncert Matula Band

Wreszcie czas na upragnioną niespodziankę. Specjalnie dla nas gra zespół MATULA BAND, śpiewem i graniem chwali Imię naszego Boga. Melodie piosenek pomagają nam trwać we wspólnocie.

21:00, 16 IV Przed niespodzianką

Przed obiecaną niespodzianką miała miejsce prezentacja Światowych Dni Młodzieży. Dowiedzieliśmy się z niej, jaka jest historia ŚDM, jak to w ogóle się zaczęło. Podczas prelekcji zostaliśmy również zachęceni do udziału w ŚDM, za jakieś 2-3 lata. Później główny moderator RAM Krzysztof Pierożek przedstawił kwartalnik „AMICUS – List do Przyjaciół”

19:30, 16 IV Eucharystia

Z lekkim poślizgiem, bo o 19:30, a nie jak planowano o 19, w kościele Św. Krzyża odbyła się Msza Święta, którą celebrował ks. Jarosław Glonek. Eucharystię ubogacała Wspólnota Śpiewająca Kairos, wykonując pięć utworów. Tematem kazania wygłoszonego przez księdza celebransa były słowa Pana Jezusa: „Chcę, abyście stanowili jedno.” Ksiądz przypomniał nam źródła naszej wiary, Eucharystię, Ewangelię oraz odpowiedzialność za drugiego człowieka. Podczas Mszy mieliśmy okazję przyjąć Komunię Świętą pod dwiema postaciami. Po zakończonej Mszy wyruszyliśmy z powrotem do szkoły...

17:00, 16 IV Podsumowanie pracy w grupach

O godzinie 17 wszyscy zebraliśmy się na auli, w celu podsumowania. Każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy w formie plakatu.

Opinie uczestników

 

16:15, 16 IV Praca w grupach

O godzinie 16:15 odbyła się praca w grupach. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 15 grup, a następnie każda z nich udała się wraz ze swoim animatorem na miejsce burzliwej dyskusji na różne tematy dotyczące wiary, oraz życia młodych ludzi w oparciu o Orędzie Ojca Świętego Benedykta XVI z okazji XXVI Światowych Dni Młodzieży. 

15:00, 16 IV Nieszpory Ekumeniczne

Wróciliśmy właśnie z Nieszporów Ekumenicznych w Kościele Św. Krzyża. Podczas rozważań ks. Paweł zachęcał nas, abyśmy pielęgnowali w sobie jedność i miłość wobec każdego człowieka.
A już za chwilę czeka nas praca w grupach. Wkrótce opublikujemy podsumowanie.

13:00, 16 Obiad

Szczegóły w galerii zdjęć ;-)

11:00, 16 IV Spotkanie ekumeniczne

O godzinie 11.00 zostaliśmy podzieleni na dwie grupy, pierwsza z grup udała się do cerkwi prawosławnej w Krakowie, na ulicy szpitalnej. Po dotarciu na miejsce przywitał nas ksiądz proboszcz tutejszej prawosławnej parafii i zaprosił do środka. Z zewnątrz budynek raczej nie zwraca szczególnej uwagi przechodniów, może za wyjątkiem korony, nad drzwiami wejściowymi. Po wejściu do środka okazuje się, że w stosunkowo niedużym pomieszczeniu zawiera się różnorodność i bogactwo zdobień. Ksiądz proboszcz przedstawił nam wiele podobieństw istniejących pomiędzy naszymi religiami. W zasadzie łączy nas o wiele więcej, aniżeli dzieli. Kustosz wyjaśnił również symbolikę licznych elementów świątyni. Część z nich zaskoczyła nawet samego księdza Paweła Kubaniego. Ksiądz proboszcz mimo gradu pytań był w stanie wyjaśnić niemal wszystko co nas zaciekawiło.
Pozytywnie zaskoczeni czekamy na kolejny punkt programu, którym będą Nieszpory Ekumeniczne w Kościele Św. Krzyża.  

10:00, 16 IV Konferencja "Jedność Kościoła, jedność z Bogiem -EKUMENIZM-" 
Kolejnym punktem programu była konferencja pt. „Jedność Kościoła, jedność z Bogiem – Ekumenizm” wygłoszona przez ks. prof. Wojciecha Grygla FSSP, który starał się zachęcić młodzież do wyrażania własnego zdania. Wyjaśniał też czy innowiercy mają szanse na Zbawienie.
Pojawiło się również wiele ciekawych i zastanawiających pytań od publiczności, skierowanych do naszego gościa.
Już wkrótce czeka nas wyjście na spotkanie Ekumeniczne.
Kolejne relacje niebawem. ZAPRASZAMY!!!

09:30, 16 IV Inauguracja

Zaczynamy dzień pełen wrażeń i refleksji. Czekamy właśnie na część oficjalną spotkania w auli. W czasie przerwy czas umila nam Wspólnota Śpiewająca Kairos. W repertuarze znajdują się utwory religijne oraz przeboje z dawnych lat.
Oficjalną część rozpoczęliśmy od piosenki pt. Jezus jest Panem moim.
Inaugurację prowadzą niezawodni konferansjerzy: Katarzyna Florek i Kamil Kubica, którzy zachęcają wszystkich do wspólnego śpiewania, „abyśmy byli jedno”, jak brzmią słowa naszego hymnu. Przed chwilą głos zabrał moderator Grup Apostolskich ks. Paweł Kubani, który uroczyście ogłosił początek Forum Młodych. Mówił nam o Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie, oraz o jedności Chrześcijan. Na koniec wszyscy otrzymaliśmy orędzie papieża Benedykta XVI na Światowe Dni Młodzieży. 

08:00, 16 IV Śniadanie

07:30, 16 IV Jutrznia

O godzinie 7.20 zgromadziliśmy się w auli, aby rozpocząć dzisiejszy dzień modlitwą. Wszyscy razem odśpiewaliśmy Jutrznię, którą poprowadził ks. Grzegorz Feluś Oraz Wspólnota Śpiewająca Kairos. Podczas rozważań na podstawie Księgi proroka Jeremiasza dowiedzieliśmy się co to znaczy kochać i jak wielką miłością darzy nas Jezus Chrystus.


19:30, 15 IV Msza Święta i Droga Krzyżowa

O godzinie 19:30 odbyła się Droga Krzyżowa. O oprawę muzyczną zatroszczyła się Wspólnota Śpiewająca- Kairos. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej celebrowanej przez księdza prof. Andrzeja Zwolińskiego. Podczas homilii uświadomiliśmy sobie, że należy strzec się przed fałszywymi prorokami i "sekciarzami". Ksiądz profesor zwrócił uwagę na zagrożenia XXI wieku. Główny wątek rozważań opierał się na przypowieści o dobrym Samarytaninie, w kontekście braterstwa i miłości bliźniego.
W dziale FOTO dostępne są już zdjęcia z Drogi Krzyżowej oraz Mszy Świętej. 

18:00, 15 IV Rozpoczęcie IX Forum Młodych

Wystartowaliśmy! Obserwuj relację na żywo i poczuj klimat IX Forum Młodych. 
Wkrótce przedstawimy pierwsze relacje. Już teraz możesz zobaczyć przygotowania do forum, szczegóły w dziale FOTO.