Forum Młodych

Fora Młodych w minionych latach...

XII Forum Młodych - 2014

XI Forum Młodych - 2013

X Forum Młodych - 2012

IX Forum Młodych - 2011

VIII Forum Młodych - 2010

Historia Forum Młodych

Forum Młodych to bezpośrednia odpowiedź na apel Jana Pawła II, aby co roku Niedziela Palmowa stała się Światowym Dniem Młodzieży na szczeblu diecezjalnym, czyli spotkaniem młodzieży z wielu naszych parafii, grup, wspólnot i ruchów młodzieżowych ze swoim biskupem. Podczas tego spotkania młodzi dzielą  się między sobą doświadczeniem wiary i miłości, a także zastanawiają się jak w swoich wspólnotach parafialnych zaangażować młodych rówieśników w pracę na rzecz Nowej Ewangelizacji. 

Pierwsze Forum Młodych odbyło się 13. kwietnia 2003 roku pod hasłem "Oto Matka Twoja" i trwało... jeden dzień. Zgromadzona młodzież uczestniczyła we Mszy Świętej na Wawelu, a następnie w Auli bł. Jakuba wysłuchała orędzia Ojca Świętego na Światowy Dzień Młodzieży, konferencji ks. Pawła Kubaniego oraz koncertu kameralnego chóru ANIMATO z Poznania. Wrażenia były na tyle niezapomniane, że organizatorzy się nie poddali i od tamtego czasu Forum jest stałym punktem Niedzieli Palmowej.

Drugie Forum Młodych miało miejsce 4. kwietnia 2004, pod hasłem "Chcemy ujrzeć Jezusa". Kolejne Forum jednodniowe, poświęcone tematycznie Eucharystii, inspirowane orędziem Jana Pawła II: "Drodzy przyjaciele, jeśli nauczycie się odkrywać Jezusa w Eucharystii, będziecie potrafili odkrywać Go także w waszych braciach i siostrach, w szczególności najbardziej ubogich." Po Eucharystii na Wawelu młodzi spotkali się, aby otrzymać Chleb Miłości oraz wysłuchać koncertu scholi "Misericordias" z Chełmka.

20. marca 2005 roku odbyło się Trzecie Forum Młodych pod hasłem "Przybyliśmy oddać mu pokłon". Uczestnicy przywieźli ze sobą ziarenka kadzidła, które później zostały spalone podczas celebracji wzniesienia kadzidła modlitwy. Konferencję wygłosił o. Leon Knabit.

"Twoje Słowo jest lampą dla moich stóp i światłem na mojej ścieżce" - pod tym hasłem odbyło się czwarte, za to pierwsze trzydniowe Forum Młodych, w dniach 7-9. kwietnia 2006 w Szkole Podstawowej na Prądniku Czerwonym. Przybyli licznie uczestnicy mogli wysłuchać wspólnie konferencji oraz uczestniczyć w warsztatach organizowanych przez ruchy młodzieżowe: Ruch Światło-Życie, KSM, Grupy Apostolskie, Młody Kolping, Parafialne Grupy Sportowe.

V Forum Młodych odbyło się w roku 2007 pod hasłem "Abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem". Wtedy po raz pierwszy uczestnicy Forum wypełnili mury VIII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Podczas warsztatów "Wyobraźnia miłosierdzia w konkretach" mogli zapoznać się z działalnością stowarzyszeń niosących pomoc najbardziej potrzebującym.

"Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami (Dz 1,8)" -  hasło VI Forum, które odbyło się w dniach 14-16 marca 2008. Była to okazja aby zastanowić się nad powołaniem, w czym pomogły spotkania z zaproszonymi gośćmi - duchownymi i świeckimi. Zorganizowane zostały też wycieczki do krakowskich domów zakonnych. Sobotni wieczór zakończył się koncertem zespołu "Rzymianie 5,5".

"Złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym (1 Tm 4,10)". To hasło VII już Forum, które miało miejsce w 2008 roku. Tym razem tematem przewodnim było poświęcanie - mniejsze lub większe - swojego życia innym, o którym uczestnicy dyskutowali podczas warsztatów. Tematów dostarczyły spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz projekcja filmu "Ultimate gift".