XIV Forum Młodych - relacja uczestników

„BŁOGOSŁAWIENI MIŁOSIERNI…”

XIV Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej

W dniach 18 - 20 marca 2016 r. tradycyjnie jak co roku uczestniczyliśmy w Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej. Tegoroczna edycja była już XIV, a jej hasłem były słowa „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Forum Młodych to spotkanie ludzi młodych z różnych parafii i grup katolickich, głównie Grup Apostolskich, które są organizatorem tego spotkania. Miejscem naszego zjazdu było VIII LO w Krakowie.

Na miejsce przybyliśmy w piątkowe popołudnie. Po rozlokowaniu uczestników i kolacji około godz. 19opuściliśmy budynek szkoły i udaliśmy się do kościoła św. Mikołaja, gdzie uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej z udziałem kopii Krzyża Światowych Dni Młodzieży. Następnie była Msza święta, po której wróciliśmy do naszego miejsca noclegu. Na zakończenie dnia miała miejsce jeszcze uroczysta inauguracja Forum.

Kolejny dzień rozpoczęliśmy jutrznią. Po modlitwie i śniadaniu każdy ze swoją grupą udał się na „Pielgrzymkę z uczynkami miłosierdzia”. Miejscami pełnienia tych uczynków były m.in. Hospicjum św. Łazarza, Centrum Pomocy Ojca Pio czy Dom Pomocy Społecznej im. Władysława Godynia. Dowiedzieliśmy się o funkcjonowaniu tych placówek, a także co niektórzy mieli okazję spotkać się z ich podopiecznymi. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze klasztor franciszkanów, gdzie obejrzeliśmy wystawę dotyczącą męczenników z Peru: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Obejrzeliśmy tam dokumenty obu błogosławionych i ich rzeczy osobiste, a także koszule, które mieli na sobie w dniu swojej męczeńskiej śmierci w Pariacoto. Kolejnym punktem naszego dnia była Msza święta w kościele Świętego Krzyża pod przewodnictwem ks. biskupa Grzegorza Rysia. Po powrocie do szkoły odbyła się konferencja na temat uczynków miłosierdzia. Po konferencji nadszedł czas na pracę w grupach. Każda z grup miała za zadanie rozważenie jednego spośród uczynków. Na zakończenie dnia odbył się koncert o. Łukasza Buksy.

Następny dzień była to Niedziela Palmowa obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży. Centralnym wydarzeniem, w jakim braliśmy udział była uroczysta Eucharystia na Wawelu. Około godz. 9 wyszliśmy całą grupą z budynku LO. Z Krzyżem na czele przemierzaliśmy ulice Krakowa, radośnie śpiewając, co wzbudzało spore zainteresowanie wśród przechodniów. O godz. 10  na Wawelu rozpoczęła się celebracja Niedzieli Palmowej. Po poświęceniu palm udaliśmy się w procesji za ks. kardynałem do wnętrza katedry, gdzie Jego Eminencja przewodniczył Mszy Świętej. Po zakończeniu uroczystości na Wawelu raz jeszcze przeszliśmy ulicami miasta, powracając do szkoły, gdzie nastąpiło już ostateczne zakończenie Forum i pożegnanie.

Jak co roku organizatorzy zatroszczyli się, aby w tych dniach nie zabrakło wśród nas Najważniejszego Gościa. W tym celu urządzono kaplicę, w której przez cały ten czas wystawiony był Najświętszy Sakrament.

Te trzy dni były cudownym czasem spędzonym wśród ludzi młodych cieszących się życiem i niewstydzących się swojej wiary. Było to też niejako przygotowanie do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.

Uczestnicy XIV Forum Młodych